Tisztelt Érdeklődőnk, Tisztelt Ügyfelünk!
Ezt a menüpontot azért hoztuk létre, hogy részletesen megismerhesse a negatív saját tőke problémájának jogi, pénzügyi és számviteli jelentőségét annak tükrében, hogy negatív saját tőke problémával küzdő cége érdekében a legjobb döntést hozhassa meg. Ha ezzel kapcsolatosan tanácstalan és kérdései vannak, hívja a szakterületért felelős munkatársaink valamelyikét:
Ardai Attila 06-20-949-2069
Leskó Veronika 06-20-571-5710
Felhívjuk Tisztelt Érdeklődőink és Ügyfeleink figyelmét, hogy haláleset, illetve cégörökölés esetén is segítünk a negatív saját tőke problémáját megoldani a cégöröklésben érintett családoknak, illetve a (leendő) cégörökösöknek. Ez komoly segítség lehet olyan esetekben, ahol a (leendő) cégörökösök csak a halálesetet követően – pl. a könyvelőtől kapott információk alapján – értesülnek a negatív saját tőke problémájáról.
Ügyfeleink és könyvelőirodánk partnereinek visszajelzései alapján azt látjuk, hogy a tartósan negatív saját tőkével „rendelkező” cégek (ezek valójában nem rendelkeznek tőkével) tömegesen kapják a leveleket a cégbíróságtól, hogy a negatív saját tőkéjüket emeljék fel a megfelelő mértékre, ellenkező esetben alakuljanak át más cégformává vagy kezdeményezzék jogutód nélküli megszűnésüket.
Fentiek miatt sokan fordulnak hozzánk tanácsért, megoldásért. A könnyebb eligazodás, az érzékelhető bizonytalanság eloszlatása miatt foglaljuk össze azokat az információkat, amelyeket a saját tőkéről, illetve a negatív saját tőkéről tudni érdemes a kicsiknek.
Íme maga a saját tőke/negatív saját tőke kisokos:
Saját tőke számviteli fogalma, jelentése
Egy adott vállalkozás működésének a finanszírozását annak saját tőkéje biztosítja. A saját tőke olyan szabadon felhasználható forrás, amelyet a tulajdonosok a vállalkozásnak véglegesen átadtak (“rendelkezésre bocsátottak”) vagy amelyet (pl. az adózott eredményből) a vállalkozásnál bent hagytak.
Milyen esetekben lesz pozitív a saját tőke?
Általánosságban elmondható, hogy akkor, ha a cég nyereségesen-eredményesen gazdálkodik. Minden más esetben pl. vegetálás (bevétel nélkül fenntartjuk a céget, könyvelőt, járulékot fizetünk, stb.) és/vagy veszteséges működés (rossz költések, “pénzégetés”) a saját tőke biztosan a jegyzett tőke alá fog csökkenni.
Negatív saját tőke jogi fogalma
Már a fentiekből is látszik, hogy akkor beszélünk negatív saját tőkéről, ha pl. Kft. esetében a saját tőke könyv szerinti összege nem éri el a jegyzett tőke összegét 3 millió Ft-os jegyzett tőke esetén; vagy magasabb jegyzett tőke esetén a 3 millió Ft-ot vagy a jegyzett tőke 50%-át . A saját tőke leegyszerűsítve a jegyzett tőkéből, tőketartalékból, eredménytartalékból, lekötött tartalékból és értékelési tartalékból áll(hat). A negatív saját tőke akkor jelent jogi problémát (is), ha 2 éven keresztül folyamatosan fennáll.
Kft-k saját tőke minimuma
A saját tőke nem csökkenhet az adott formára előírt minimális jegyzett tőke alá, mely Kft-k esetében jelenleg 3 millió Ft. Ha a Kft. saját tőkéje magasabb, akkor sem csökkenhet 3 millió Ft alá, illetve a jegyzett tőke 50%-a alá. Belátható, hogy az 50%-os szabály csak 6 millió Ft-ot elérő vagy a feletti jegyzett tőkéjű Kft-k esetében értelmezhető.
Saját tőke, jegyzett tőke viszonya
A saját tőke és a jegyzett tőke (népszerű nevén törzstőke) kizárólag az alapítás pillanatában fog megegyezni. Amint a társaság megkezdi sikeres vagy kevésbé sikeres tevékenységét a saját tőke ennek megfelelően átmegy pozitívba vagy negatívba.
Negatív saját tőke következményei
A negatív saját tőke már maga is következmény: legtöbbször átmeneti vagy tartós rossz gazdálkodás eredménye. Ha a saját tőke tartósan alacsonyabb az előírt mértéknél, akkor a társaság felhívást kap a cégbíróságtól, hogy valamilyen módon pótolja a hiányzó tőkét vagy alakuljon át más társasági formába, vagy kezdeményezze jogutód nélküli megszűnését. Azoknak, akik meg akarják tartani negatív saját tőkéjű cégüket – mert még látnak esélyt arra, hogy pozitívba fordítsák – azt javasoljuk, hogy ne várják meg a cégbíróság felszólítását, hanem még előtte pótolják vissza a szükséges saját tőkét pl. pótbefizetéssel. Ebben a Céghmester és ügyvédei minden segítséget megadnak. Azoknak, akiknek a cégük amúgy sem termel hasznot és ezáltal feleslegessé vált, azt javasoljuk, hogy minél előbb “szabaduljanak” meg tőle. Ebben a Céghmester szintén segít, ehhez célszerű tanulmányozni az EXIT Support-ról szóló cikkeinket és ajánlatainkat.
Negatív saját tőke rendezése
Negatív saját tőke rendezése az alábbi módokon lehetséges:
- jegyzett tőke megemelése
- ázsiós tőkeemelés
- pótbefizetés
- magasabb jegyzett tőke esetén a jegyzett tőke leszállítása a szükséges mértékig vagy a törvényi minimumig
- átalakulás más társasági formába (pl. Bt., Kkt.)
- jogutód nélküli megszűnés (végelszámolás)
Negatív saját tőke rendezése tőkeemeléssel
Ez történhet készpénzben, nem pénzbeli hozzájárulással (másnéven: apport) vagy akár a tagi kölcsön terhére (ha van), mely szintén apportnak minősül. Ez könyvelési és cégjogi feladat egyben, célszerű egyidejűleg hozzáértő könyvelői és ügyvédi/cégjogi segítséget igénybe venni. A Céghmesternél Czene Virág és Leskó Veronika tud segíteni.
Negatív saját tőke rendezése ázsiós tőkeemeléssel
A jegyzett tőke és a tőketartalék együttes megemelését ázsiós tőkeemelésnek nevezzük. Ebben az esetben a tulajdonos(ok) által nyújtott vagyoni hozzájárulás egy része jegyzett tőkébe, másik része tőketartalékba kerül. Itt úgy kell “balanszírozni”, hogy a jegyzett tőke és a saját tőke aránya megfeleljen a törvényi kellékeknek. Ez szintén könyvelési és cégjogi feladat egyben, célszerű egyidejűleg hozzáértő könyvelő és ügyvéd segítségét kérni. A Céghmesternél Czene Virág és Leskó Veronika tud ezekben segíteni.
Negatív saját tőke rendezése pótbefizetéssel
A pótbefizetést a legfőbb döntéshozó szerv határozatával, döntésével lehet elrendelni. Előfeltétele, hogy a létesítő okirat erre lehetőséget adjon, ha ez nem így van, akkor a létesítő okiratot módosítani kell. A pótbefizetés történhet készpénzben vagy banki átutalással, erről a pótbefizetést elrendelő határozatban/tulajdonosi döntésben kell rendelkezni. Abban az esetben, ha a cég a cégbíróságtól felhívást kapott a saját tőke rendezésére, mindenféleképpen a bankon keresztüli pótbefizetést javasoljuk. A pótbefizetés rendezése pénzügyi és könyvelési ügyintézést igényel, mindenféleképpen szükséges a cég és a könyvelő harmonikus együttműködése. Ha a létesítő okiratot (többszemélyes Kft-nél társasági szerződés) is szükséges módosítani, az cégjogi/ügyvédi feladat, melyben a Céghmesternél Leskó Veronika tud segíteni.
Negatív saját tőke könyvelése/kontrollja
A saját tőke, ha pozitív, ha negatív, szerepel a társaság könyvelésében és közzétett beszámolóiban. A közzétett beszámolókat az ügyészség – mint törvényességi felügyeleti szerv – monitorozza és jelzi a cégbíróságnak, ha jogellenes működést észlel. Ilyen jogellenes működésre utaló jel, ha egy társaságnál huzamosabb ideig – 2 év – a jegyzett tőke nem éri el a törvényben rögzített minimumot, azaz “negatív”. Ezekben az esetekben a cégbíróság felhívja a céget, hogy a jogellenes állapot fennálltát – pl. kényszertörlés terhe mellett – rövid határidőn belül szüntesse meg és a jogszerű működés helyreállítását megfelelően igazolja. Az ilyen szituáció kezelése ugyancsak könyvelési és cégjogi feladat egyben. A Céghmesternél Czene Virág és Leskó Veronika tud ebben segíteni.
Negatív saját tőke rendezésének határideje
A negatív saját tőke tartós fennálltára mind az ügyvezetőnek, mind a könyvelőnek célszerű odafigyelni és nem megvárni a cégbíróság erre vonatkozó és szigorú felhívását! A felhívás előtt sokkal egyszerűbben és rugalmasabban rendezhető a negatív saját tőke, mint a felhívást követő rövid és szigorú határidőn belül: felhívás előtt alapvetően könyvelői feladat; a felhívást követően könyvelői és cégjogi/ügyvédi feladat együtt. Erre azért is érdemes odafigyelni, mert megbízható adatok vannak arra, hogy az ügyészség jelzése alapján egyre több cégbírósági felhívás érkezik a törvénytelenül működő cégek megrendszabályozása érdekében.
Reméljük, hogy a fenti saját tőke/negatív saját tőke kisokossal hozzájárulunk cégének törvényes működéséhez, vagy annak helyreállításához. Ha szeretné megtartani, megmenteni saját tőke problémával küzdő cégét, akkor hívja Czene Virágot és Leskó Veronikát. Ha szeretne megválni a negatív saját tőke terhét cipelő cégétől – ideértve azt is, ha Ön cégöröklés útján lett a negatív saját tőkével terhelt cég tulajdonosa – hívja Ardai Attila cégközvetítési tanácsadót, aki egyben a Céghmester Business Support Cégcsoport igazgatója is.
Kérje közvetlen, személyes segítségünket:
Czene Virág 06-20-924-0590
Leskó Veronika 06-20-571-5710
Ardai Attila 06-20-949-2069
OPERATION Support - részletes és kiegészítő információk
Cégmódosítás kisokos | Könyvelés-bérszámfejtés alapfogalmak |
Adóellenőrzés alapfogalmak | Tagi kölcsön kisokos |
Negatív saját tőke kisokos | "Magas házipénztár" és társai kisokos |
Szándékaink szerint a Céghmester Business Support a rendszerető és rendszerben gondolkodó, intelligens, megfontolt, észszerű kockázatokat vállaló, kevésbé árérzékeny mikro- és kisvállalkozóknak kíván szakszerű, intelligens, gyors, átfogó és rendszerezett problémamegoldásokat nyújtani, minden esetben a Megbízónk/Ügyfelünk jogi, pénzügyi és személyes érdekeinek az elsődlegessége alapján.
Tájékoztatjuk Tisztelt Érdeklődőinket és Ügyfeleinket,hogy a cégünk korábbi nevéhez (Céghmester) megtévesztésig hasonló cegmester.com oldalhoz és annak üzemeltetőihez semmi közünk, azoktól mind szakmailag, mind etikailag maximálisan elhatárolódunk! Egyebek mellett emiatt is változtattuk-bővítettük cégnevünket, brandünket Céghmester Business Support cégcsoportra. Ugyancsak elhatárolódunk a cegmester.com-hoz hasonló etikájú, szellemiségű, olcsó vagy olcsónak látszó szolgáltatásokat kínáló vállalkozások szakmailag aggályos ajánlataitól, tevékenységétől.
Cégnevünket és brandünket fennállásunk 30. évfordulója alkalmából újítjuk-változtatjuk meg, az új nevünk Céghmester Business Support cégcsoport. Az évforduló alkalmából üzleti struktúránkat is újragondoljuk, szolgáltatásainkat a vállalkozások életciklusához igazodva átstruktúráltuk/struktúráljuk. Ennek szerves része a weboldalaink – főleg a ceghmester.hu oldal – új struktúrához igazodó átrendezése-átszövegezése. Fennállásunk 30. évfordulója alkalmából különleges kedvezmény-bombákkal is készültünk, melyek 2025. január 6-tól egész évben igénybevehetők.
Felhívjuk figyelmüket, hogy irodáink kisállatbarát irodák, ügyintézési idejük alatt szívesen látjuk négylábú kedvenceiket is!