Tisztelt Érdeklődőnk, Tisztelt Ügyfelünk!
Ezt a menüpontot azért hoztuk létre, hogy részletesen és mélységében megismerhesse a tagi kölcsön jogi, pénzügyi és adóügyi jelentőségét, annak érdekében, hogy tagi kölcsönnel terhelt cégével kapcsolatban felelős és testre szabott döntést hozhasson. Ha ezzel kapcsolatosan bizonytalan és szeretné a fenti problémát biztonságosan és költséghatékonyan megoldani, hívja a szakterületért felelős munkatársaink valamelyikét:
Ardai Attila 06-20-949-2069
Leskó Veronika 06-20-571-5710
Kérjük, hogy tagi kölcsön problémájának törvényes és biztonságos megoldása érdekében tanulmányozza az alábbiakat:
Tekintettel arra, hogy az utóbbi időben egyre több félreértést, értetlenséget, tanácstalanságot, bizonytalanságot észlelünk a jelentős tagi kölcsönt felhalmozott cégek vonatkozásában, szükségesnek tartjuk rendszerezni és tisztába tenni a tagi kölcsönnel kapcsolatos tévhiteket és információkat.
Egyben felajánljuk minden kedves Ügyfelünknek és Érdeklődőnknek, hogy tagi kölcsön problémáját precízen, törvényesen, költséghatékonyan megoldjuk, akár meg akarja tartani tagi kölcsönt felhalmozott cégét, akár szabadulni szeretne tőle.
Íme maga a tagi kölcsön kisokos:
Tagi kölcsön keletkezése
Tagi kölcsön akkor keletkezik, ha a gazdasági társaság (Kft., Bt.) tagjai kölcsönt nyújtanak saját cégük részére a működéshez, fennmaradáshoz vagy a továbbfejlesztéshez szükséges mértékben és ütemezésben. A tagi kölcsönre a kölcsönadás általános szabályait célszerű alkalmazni.
Tagi kölcsön vagy tagi hitel
Mindkét elnevezés megfelelő, de a tagi kölcsön helyénvalóbb, egyrészről azért, mert legtöbb esetben a tagi kölcsön ügylet alkalmi (tehát nem üzletszerű); másrészről azért, mert hitelezni inkább pénzintézetek szoktak, a hitelezés inkább utal üzletszerűségre, mint a kölcsön.
NAV és a tagi kölcsön
A tagi kölcsön ügyleteket a NAV mindig fenntartásokkal kezeli, ezért célszerű szakszerűen és jogszerűen eljárni. Legyen megfelelő szerződés a megfelelő tartalommal (lásd lentebb) és a tagi kölcsön nyújtója tudja igazolni, hogy erre honnan volt pénze.
Tagi kölcsön könyvelése
A tagi kölcsön tényét, összegét a társaság könyvelésében szerepeltetni kell (főkönyv, beszámoló, stb.). A tagi kölcsönt általában a rövid lejáratú kötelezettségek között tartják nyilván, de ettől eltérő könyvelési hely is helyes lehet.
Tagi kölcsön kamata
A tagi kölcsön kamatának kérdése megosztó jellegű téma. A Ptk. szerint bármely kölcsön – úgy a tagi kölcsön is – lehet kamatmentes, tekintettel arra, hogy ezt a jogszabály a felekre bízza. Ezzel ellentétben a NAV sok esetben ragaszkodik a kamathoz, szerintünk legtöbbször megalapozatlanul, szerintünk az üzletszerűség dönti el a kérdést: Ha rendszeresen és gyakran nyújtunk tagi kölcsönt, akkor célszerű kamatot kikötni. Ha a tagi kölcsön nyújtás ritka vagy egyszeri, akkor lehet kamatmentes is.
Tagi kölcsön szerződés
A tagi kölcsön nyújtásának tényét önmagában a NAV miatt (is) célszerű írásbeli szerződésbe foglalni. Az írásba foglalt tagi kölcsön szerződés minimálisan az alábbiakat tartalmazza:
- felek adatai
- szerződés tárgya, célja
- tagi kölcsön összege, folyósítás módja
- tagi kölcsön kamata
- tagi kölcsön visszafizetésének határideje, visszafizetési határidő elmulasztásának következményei (késedelmi kamat, egyéb szankciók)
- keltezés, felek aláírása, tanúk
Tagi kölcsön és könyvelő
Sok könyvelő – sajnos – a cég ügyvezetőjének, illetve tulajdonosainak tudomása nélkül könyvel be tagi kölcsönt azzal az indokkal, hogy a házipénztár nem lehet negatív. Az indoklás valós, az eljárás azonban helytelen és szakszerűtlen, az érintetteknek ugyanis illene tudniuk arról, hogy “tagi kölcsönt” nyújtottak és ezt célszerű lenne legalább pótlólag írásba foglalni.
Tagi kölcsön visszafizetése
Legcélszerűbb, ha a tagi kölcsön a megkötött szerződésben rögzített lejáratig visszafizetésre kerül. Ha gond van, akkor lehet határidőt módosítani és akár részletekben is fizetni. Ha nem sikerül a visszafizetés, akkor van más jogi lehetőség is pl. a tagi kölcsön részével vagy egészével jegyzett tőkét emelni, ebben az esetben azonban a tagi kölcsön nyújtója már nem követelheti a cégtől a tagi kölcsön visszafizetését, tekintettel arra, hogy azt a jegyzett tőke részévé tette.
Tagi kölcsön elévülése
Elvben a tagi kölcsön az 5 éves polgári jogi elévülési idő alatt évül el. Gyakorlatban soha nem tud elévülni, mert minden kapcsolódó jogi aktus az elévülést megszakítja. Ilyen például az éves beszámolók elfogadása és azokat követő közzététele, mely esetekben a tagi kölcsön fennálltának tényét és összegét rögzíteni kell.
Tagi kölcsön elengedése
Elvben lehetséges, de igen sokba kerül, 18% ajándékozási illeték és 9% TAO, ez így biztosan nem éri meg senkinek.
Tagi kölcsön adózása
Tagi kölcsön elengedése esetén a gazdasági társaság 18%-os mértékű illetéket, 9%-os mértékű társasági adót köteles fizetni. Van még egy másik adózási aspektus is, nevezetesen a NAV ellenőrizheti, hogy a tagi kölcsön nyújtójának honnan volt forrása. Ez különösen nagyobb, több tízmillió forintos tagi kölcsön nyújtás esetén lehet érzékeny kérdés. (Említettük, hogy a NAV fenntartással, olykor gyanúval kezeli a tagi kölcsön ügyleteket.
Tagi kölcsön eltüntetése
Erre többféle törvényes lehetőség is van. Legelterjedtebb az az eljárás, amikor a tagi kölcsönt vagy annak egy részét a jegyzett tőke részévé tesszük, azaz megemeljük a jegyzett tőkét a tagi kölcsön előre meghatározott részével. Azoknak, akik meg akarják tartani tagi kölcsönnel terhelt cégüket ún. ázsiós tőkeemelést javasolunk, ennek lebonyolításában kérje szakszerű és bizalmi segítségünket, annál is inkább, mert ez az ún. saját tőkét is érintheti, amely tartósan (2 év) nem csökkenhet a törvényben előírt minimum alá. Azoknak, akik eleve ki akarnak szállni (“szabadulni akarnak”) tagi kölcsönnel terhelt cégükből, cégeladásban vagy azonnali cégátvételben tudunk segíteni. Elvben a végelszámolás is szóba jöhet, de az elengedéssel megegyező adóterhek miatt 18+9=27%, nem éri meg. A kiszállási lehetőségekről részletesebb tájékoztatás az EXIT Support alatti menüpontokban található.
Tagi kölcsönnel rendelkező cég megszüntetése
Lehetőség van a tagi kölcsönnel terhelt cég jogutód nélküli megszüntetésére (“végelszámolás”), de csak akkor éri meg, ha a végelszámoláshoz kapcsolódó adóteher nem jelentős. Ezt célszerű a könyvelővel pontosan kiszámoltatni és ennek ismeretében dönteni. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a végelszámolásnak díja van, a könyvelőirodák általában 150.000 Ft körüli díjat kérnek érte, és az átfutási idő is jelentős, általában 4-6 hónap körüli; azt is érdemes megfontolni, hogy ha elrontják (sok ilyen van), akkor az egészet lehet elölről kezdeni. Mindezeket együttesen értékelve nagyon sokan fordulnak hozzánk azonnali cégátvétel szolgáltatásunk igénybevétele céljából. Ha azt akarja, hogy Önnek is segítsünk, kérje szakvéleményünket, illetve ajánlatunkat.
Tagi kölcsönnel rendelkező cég eladása
Tagi kölcsönnel rendelkező cégét akkor tudjuk a Céghmester cégközvetítő rendszerén keresztül eladni, ha (a tagi kölcsönön kívül) nincs semmilyen tartozása; rendezett a könyvelése (vagy rendezetté tehető); ha a saját tőkéje nem túl negatív; ha a cég ÁFA körös és éves vagy negyedéves gyakoriságú ÁFA bevallásra kötelezett adóalany.
Tagi kölcsönnel rendelkező cég átadása
Ha sem a végelszámolás, sem a cégeladás valamilyen oknál fogva nem lehetséges, akkor a Céghmester a tagi kölcsönnel terhelt céget szolgáltatási díj fejében átveszi. A szolgáltatási díjra, mely minimum br. 220.000 Ft az átadásra szánt cég gazdálkodási adatai alapján (főkönyv) teszünk ajánlatot. Feltételek: a tagi kölcsönön kívül ne legyen egyéb tartozás, könyvelése rendezett legyen vagy rendezetté tehető legyen. A negatív saját tőke nem kizáró ok, de a szolgáltatási díjat megnövelheti.
Fontos leszögezni, hogy a tagi kölcsön állományról a könyvelők nem tehetnek, arról viszont igen, hogy sok esetben nem konzultálnak az ügyvezetővel és úgy könyvelnek be tagi kölcsönt, hogy sem az ügyvezető(k), sem a tulajdonos(ok) nem tudnak róla. Azt is fontos leszögezni, hogy a könyvelők önállóan nem tudják megoldani a tagi kölcsön problémát, ez kifejezetten jogi feladat, ezért kell megfelelő szakértelmű ügyvéd vagy tanácsadó. Hiába rakosgatják a könyvelők rövid lejáratú kötelezettségből hosszú lejáratúba, onnan hátrasorolt kötelezettségbe, stb., a probléma végleges és valós megoldásához a megfelelő jogi döntéseket kell meghozni, a könyvelő feladata pedig a jogi döntések számviteli vonzatainak a lekönyvelése lesz.
Reméljük, hogy fentiekből megismerte és megértette a tagi kölcsön jogi, pénzügyi és adóügyi jelentőségét. Ha szeretné megmenteni és megtartani tagi kölcsönnel rendelkező cégét, akkor hívja Leskó Veronika cégügyi tanácsadót. Ha szeretné eladni vagy átadni tagi kölcsönnel terhelt cégét, akkor hívja Ardai Attila cégközvetítési tanácsadót, aki egyben a cégközvetítő iroda vezetője és a Céghmester Cégcsoport igazgatója is.
Kérje közvetlen, személyes segítségünket:
Leskó Veronika 06-20-571-5710
Ardai Attila 06-20-949-2069
OPERATION Support - részletes és kiegészítő információk
Cégmódosítás kisokos | Könyvelés-bérszámfejtés alapfogalmak |
Adóellenőrzés alapfogalmak | Tagi kölcsön kisokos |
Negatív saját tőke kisokos | "Magas házipénztár" és társai kisokos |
Szándékaink szerint a Céghmester Business Support a rendszerető és rendszerben gondolkodó, intelligens, megfontolt, észszerű kockázatokat vállaló, kevésbé árérzékeny mikro- és kisvállalkozóknak kíván szakszerű, intelligens, gyors, átfogó és rendszerezett problémamegoldásokat nyújtani, minden esetben a Megbízónk/Ügyfelünk jogi, pénzügyi és személyes érdekeinek az elsődlegessége alapján.
Tájékoztatjuk Tisztelt Érdeklődőinket és Ügyfeleinket,hogy a cégünk korábbi nevéhez (Céghmester) megtévesztésig hasonló cegmester.com oldalhoz és annak üzemeltetőihez semmi közünk, azoktól mind szakmailag, mind etikailag maximálisan elhatárolódunk! Egyebek mellett emiatt is változtattuk-bővítettük cégnevünket, brandünket Céghmester Business Support cégcsoportra. Ugyancsak elhatárolódunk a cegmester.com-hoz hasonló etikájú, szellemiségű, olcsó vagy olcsónak látszó szolgáltatásokat kínáló vállalkozások szakmailag aggályos ajánlataitól, tevékenységétől.
Cégnevünket és brandünket fennállásunk 30. évfordulója alkalmából újítjuk-változtatjuk meg, az új nevünk Céghmester Business Support cégcsoport. Az évforduló alkalmából üzleti struktúránkat is újragondoljuk, szolgáltatásainkat a vállalkozások életciklusához igazodva átstruktúráltuk/struktúráljuk. Ennek szerves része a weboldalaink – főleg a ceghmester.hu oldal – új struktúrához igazodó átrendezése-átszövegezése. Fennállásunk 30. évfordulója alkalmából különleges kedvezmény-bombákkal is készültünk, melyek 2025. január 6-tól egész évben igénybevehetők.
Felhívjuk figyelmüket, hogy irodáink kisállatbarát irodák, ügyintézési idejük alatt szívesen látjuk négylábú kedvenceiket is!